Īsa betona konstrukciju vēsture

Kas ir Betons?

Betons ir viens no visbiežāk izmantotajiem celtniecības materiāliem pasaulē. Tas ir stiprs, izturīgs un daudzpusīgs, tāpēc ir ideāli piemērots visdažādāko konstrukciju būvniecībai, sākot no mājām un beidzot ar tiltiem. Šajā bloga ierakstā mēs aplūkosim betona konstrukciju vēsturi, izceļot dažus slavenākos piemērus no visas pasaules.

Betons kā celtniecības materiāls tiek izmantots jau tūkstošiem gadu. Pirmais zināmais betona izmantošanas būvniecībā piemērs datējams ar aptuveni 6500 gadu pirms mūsu ēras, kad tagadējās Jordānijas teritorijā dzīvojošie Nabatejas iedzīvotāji sāka izmantot dabīgo cementu savu māju būvniecībai. Šo cementu izgatavoja, sasmalcinot un sadedzinot kopā kaļķakmeni un mālu

Pirmais nozīmīgākais sasniegums betona būvniecībā notika 1756. gadā, kad britu inženieris Džons Smitons (John Smeaton) izstrādāja jauna veida cementu, kas bija daudz izturīgāks par visu iepriekšējo cementu. Smitona jaunais cements drīz vien kļuva par tiltu un citu lielu konstrukciju būvniecības standartu

Viena no ikoniskākajām betona konstrukcijām pasaulē ir Panamas kanāls. Šis milzīgais kanāls tika uzbūvēts laikā no 1904. līdz 1914. gadam, lai kuģi varētu šķērsot Atlantijas un Kluso okeānu, neapbraucot visu Dienvidameriku. Panamas kanāls joprojām tiek izmantots, un to uzskata par vienu no mūsdienu pasaules inženierzinātņu brīnumiem.

Betons ir neticami daudzpusīgs un ilgmūžīgs materiāls, ko būvniecībā izmanto jau tūkstošiem gadu. No agrīnajām civilizācijām, piemēram, Nabateja, līdz mūsdienu inženiertehniskajiem sasniegumiem, piemēram, Panamas kanālam, betons ir spēlējis būtisku lomu cilvēces vēsturē. Var droši apgalvot, ka betons vēl daudzus gadus būs svarīga mūsu apbūvētās vides sastāvdaļa.